Udstyr til måling og analyse
Vi tilbyder produkter og udstyr fra nogle af verdens førende leverandører inden for måling og analyse af gasser, væsker, partikler, fugt og temperatur.
Vi tilbyder produkter og udstyr fra nogle af verdens førende leverandører inden for måling og analyse af gasser, væsker, partikler, fugt og temperatur.
Har du brug for reparation af dit måleudstyr, kalibrering af dine instrumenter eller akut servicehjælp?
Få fjernsupport via TeamViewer
Det er blevet sæson for regn og rusk igen, nu hvor efteråret trækker ind over landet med sine regnbyger og lavere temperaturer. Der er dog brancher og produktioner, hvor fugt er et tilbagevendende opmærksomhedspunkt uanset årstid.
I denne udgave af CKE INFORMERER præsenterer vi dig for det nye, moderniserede instrument til at måle og overvåge fugt og temperatur. Nemlig HygroPalm GTS og dens søster HygroPalm 32.
Til slut fortæller vi dig også om den nye HygroLab, der er førende i sit felt inden for måling af vandaktivitet.
Inden vi går i gang, har vi dog godt nyt til dig, der har et gammelt og udskiftningsmodent indstikningshygrometer til måling af fugt i papir. For indtil årets udgang får du rabat, når du opgraderer dit gamle hygrometer til den nye og forberede udgave.
Se længere nede, hvordan du får din rabat. 👇
Den nye HygroPalm GTS (HP-GTS) er specifikt målrettet papirindustrien, da den bl.a. egner sig til at måle relativ fugt og temperatur i papir- og kartonstakke.
HP-GTS bygger på teknologien fra den håndholdte HygroPalm 32 (HP32), som du kan læse mere om lidt længere nede i mailen.
Det betyder, at du med HP-GTS får et gennemtestet instrument, der med sit farvede, baggrundsbelyste og grafiske display er nemt at aflæse, ligesom den intuitive menustruktur gør instrumentet brugervenligt. Du har desuden med HW4 Lite-softwaren mulighed for at tilslutte og udlæse data.
Anvendelsesområde for enheden og sonden: -10°C - 60°C / 0 - 100% RH (ikke-kondenserende)
Nøjagtighed: ± 2% RF, ± 0,3°K ved 23°C
Fugtighedssensor: HYGROMER IN-1
Hukommelse på 64.000 datapunkter med programmerbart logningsinterval
Bemærk, at med lanceringen af HP-GTS udfases GTS og GTS-SET med det samme.
Jeg vil gerne downloade databladet for HP-GTS
HygroPalm 32 (HP32) er et alsidigt, håndholdt instrument kompatibel med alle HC2A og HC2 Rotronic-prober samt HW4-software. Den er i stand til at foretage punktmålinger og logning af relativ fugt og temperatur samt andre beregnede fugtparametre, heriblandt Tvåd, dugpunkt og frostpunkt.
Relativ fugt, temperatur, og psykrometriske beregninger
Farvedisplay til grafer og op til 4 værdier
Mulighed for at indstille visuelle og hørbare alarmer på hver værdi
Tidsprogrammerbar intervallogning med hukommelse op til 64.000 datapunkter
Batteri, der holder længe mellem opladningerne (op til 48 timer ved 30s interval, eller over 400 timer ved 300s interval)
Robust design
HVAC (Heating, Ventilation & Air Conditioning)
Bygningsstyringssystemer
Lad os også præsentere dig for den nye HygroLab.
Den nye HygroLab byder på flere områder på en stor forbedring i forhold til dens forgænger, HygroLab-C1.
Med dens moderne grænseflade er det enkelt at måle vandaktivitet. Du betjener den ved hjælp af en berøringsskærm af høj kvalitet. Vandaktivitetsmåleren kan også tilsluttes internettet til fjernbetjening via pc eller tablet. Det betyder, at du let kan overvåge målingerne og downloade målerapporterne, hvor og når det passer dig.
Høj nøjagtighed på ± 0,008 AW ved 23°C
Udfører op til 4 målinger samtidigt eller asynkront
Udvidet betjening med mus og tastatur mulig
Måling af temperatur, vandaktivitet og relativ fugtighed
Personlig indstilling af et sætpunkt for hurtig og enkel output af resultater
Hurtige måleresultater (typisk 4-5 minutter) ved hjælp af AW Quick-funktionen
Automatisk generering af målerapporter efter hver måling kan sendes via e-mail
Fjernbetjening via pc eller tablet med mulighed for at downloade målerapporter
Regelmæssige softwareopdateringer med forbedrede funktioner kan downloades direkte fra HygroLab
FDA-overensstemmelse og muligheden for at kalibrere sonder (kommer snart via softwareopdatering)
For du får nemlig en rabat, når du bestiller en HP-GTS og sender dit gamle GTS-instrument a la dette til venstre eller et lignende indstikningshygrometer retur til os. Tilbuddet løber til udgangen af 2020.
Kontakt os rigtigt gerne for en snak om, hvordan du kommer videre.
Du kontakter Emil Larsen på 3144 2656 eller pr. mail på el@cke.dk. Du er også velkommen til at Niels Bay Petersen på 2446 1975 eller nbp@cke.dk.
Du kan let downloade den som pdf, så du også kan læse den offline.
Let og enkelt bestiller du her din SWAN Chematest, tilbehør og opfyldning.
Har du et produkt, du har brug for at få serviceret, skal du først udfylde vores serviceformular.
om måling og analyse af dine parametre! Få nyheder og historier inden for dine interesseområder direkte i din indbakke.